admin

Süt İzni Nasıl Hesaplanır

Süt İzni Nasıl Hesaplanır isimli yazı, süt izni hesabına dair kısa ve öz olacak şekilde dört adımda hesaplamanın nasıl yapılacağını öğretir. Bu makaleyi ekleme amaçlarımdan biri de, "Kadınların süt izni nasıl hesaplanır?" "Kadınlara verilen süt izni ne kadardır?", "Süt iznimi toplu olarak kullanabilir miyim?" gibi sorulara cevap vermektir.
  1. Süt izni başlangıç ve bitiş ayları tarihleri belirlenir.
  2. Çalışılan günler hesaplanır. (aşağıdaki linklerini paylaşacağımız dosya bunu otomatik hesaplar)
  3. Bu günler 1,5 saat ile günler çarpılır. (Kamuda İlk 6 ay için 3 saat, sonraki 6 ay için 1,5 saat)
  4. Bulunan sonuç 7,5 ile bölünerek hak edilen toplam gün sayısı bulunur.
Üstteki dört madde ile süt izni hesabını yapabilirsiniz. Lakin buradaki en önemli husus, süt izninin çıkış sebebinin günlük olarak kullanılmasından geçer. Yani aslında bu izin anneye değil, bebeğe verilen bir izindir. Çıkış amacına uygun olarak işveren izni toplu olarak kullandırmak istemezse, bu durumda çalışanın haklı bir tepki, talep, isteği söz konusu olmayacaktır.

Bizler, iyi niyetli, çalışanına değer veren işverenliklerde iş yaşantısını sürdüren İnsan Kaynakları çalışanları için, Toplu Süt İzni Süresi Hesaplama isimli Excel dosyamızı hazır ettik. İlginizi çekiyorsa inceleyebilirsiniz. Bu dosyamız ait detayları da Süt İzni Hesaplama Tablosu Excel isimli içeriğimizden okuyabilirsiniz.

Verdiğimiz linklerde hazırlamış olduğumuz dosyalar üstte belirttiğimiz dört madde kapsamında süt iznini otomatik olarak hesaplar. Bunun yanı sıra, Excel Formüllerine meraklı çalışanlar içinde epey faydalı bir örnektir. Keza Excel'in EĞER - EĞERHATA - DOLAYLI - YUKARIYUVARLA - SATIR - TOPLA - TOPLA.ÇARPIM - HAFTANINGÜNÜ formülleri içe içe kullanılarak hesaplama yapılmıştır. Kadın çalışanların süt iznine dair soruları olursa, yorum kısmını kullanmaları yeterli olacaktır.

Makalemin faydalı olması temennisiyle.
 

Çevrimiçi Üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Yeni Kaynaklar

Geri
Üst Alt