Yıllık İzinde Cumartesi Gününün Durumu

Bu yazımız Yıllık İzinde Cumartesi Gününün Durumu hakkında bilgi vermek için hazırlanmıştır.

Yıllık İzinde Cumartesi Gününün Durumu

4857 sayılı İş Kanunun 46. Maddesi gereğince, “iş yerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” denilmektedir.

Yine, aynı hükmün devamında; “Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.” denilmektedir.

İş Kanunun ilgili hükmünde belirtildiği gibi, hafta tatili 1 gün (24 saat) olarak belirlenmiş olup, bu hafta tatilinin hangi gün kullanılacağı, işverenliğimiz yönetim yetkisindedir.

İş Kanunun 63. Maddesine göre “Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir” denilmektedir. İş Kanunun bu hükmüne göre, işverenliğimiz tarafından bazı işyerlerinde 6 gün bazı işyerlerinde 5 gün çalışma sistemi kurulmuştur. Ancak ilgili mevzuat hükümleri de dikkate alındığında, 6. günün iş günü niteliğini koruduğu açıktır.

Yıllık ücretli izne ilişkin İş Kanunun 56. Maddesine göre “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

Hafta Tatilleri ve Genel Tatiller Yıllık İzinden Sayılmaz

Hükümde de ifade edildiği üzere; yıllık ücretli izinden sadece ulusal bayram ve genel tatil ile hafta tatilleri dikkate alınmaz.

4857 İş Kanunun 46. Maddesinin gerekçesinde de “Madde metninden, çalışılmadığı halde iş sürelerinden sayılan hallerle ilgili üçüncü fıkranın (a) bendinde yeni getirilen iş süreleri sistemine göre cumartesi günleri çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın işgünü sayıldığından ve cumartesi günü yarım gün çalışılmasının da artık bir anlamı olmadığından, cumartesi gününe ilişkin cümle çıkarılmıştır.” ifadesi yer almaktadır.

Buna göre, Cumartesi çalışılıp çalışılmadığının bir önemi olmaksızın, işgünü sayılmaktadır. 6. gün olarak çalışılmayan, ancak hafta tatili olmayan ve mevzuata göre iş günü sayılan Cumartesi günü, yıllık ücretli izin süresinden sayılmaktadır.

Dolayısıyla, çalışanlar tarafından kullanılan ücretli yıllık izinlerde, Cumartesi günü, yıllık ücretli izinden sayılmaktadır.

Normal zamanlarda Cumartesi günü çalışılmasa bile, Cuma günü çıkılan yıllık izinde işveren dilerse Cumartesi gününü de yıllık izinden düşebilir.

Yıllık İzinde Cumartesi Gününün Durumu ile ilgili bilgi edinmenizi amaçladığımız yazımızın faydalı olması temennisiyle..

Yıllık İzin takibi için hazırlamış olduğumuz Yıllık İzin Programımızı incelemenizi öneririm.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.