İş Hayatı

Yıllık İzin Talebinin Zamanı ve Gerçekleşmesi

Yıllık İzin Talebinin Zamanı ve Gerçekleşmesi isimli yazıda, talebin ve talebin gerçekleştirilmesine dair adımların nasıl olacağı anlatılır.

Yazımızı, yıllık izinleri toplu olarak değil, ihtiyaca bağlı olarak tekil bazda kullanılması durumuna göre hazırlamış bulunmaktayım. Bu nedenle detayları okurken, olası soru ya da yorumları bu hususu göz önünde bulundurak yazabilirsiniz.

Yıllık izin ihtiyacı hasıl olduğu durumlarda, izin talebi ve gerçekleşmesi şeklinde iki ayrı adımdan bahsetmek faydalı olacaktır.

1. Yıllık İznin Talep Edilmesi

İşçi hak ettiği yıllık ücretli iznini, kullanmak istediği zamandan en az bir ay önce işverene yazılı olarak bildirmek zorundadır. İşveren ya da işveren vekili, işçinin yaptığı talebi izin kuruluna ya da kurul zorunluğu olmayan bir işyeri ise ilgili kişilere bildirir.

2. Yıllık İzin Talebinin Gerçekleşmesi

İşçi yıllık iznini talep ederken, ad ve soyadını, işyeri sicil numarasını (varsa), iznin başlangıç ve bitiş tarihlerini ve izinde ücretsiz yol izni kullanıp kullanmayacağını belirtir. İzin kurulu ya da görevlendirilmiş kişi(ler) işçinin yaptığı izin talebindeki tarihlere bağlı kalmak zorunda değildir. Bunu doğru bir şekilde yönetmek için, izin kurulu ya da görevlilerce izin kullanım çizelgesi düzenlemek faydalı olacaktır.

Eğer aynı tarihe rastlayan iki izin talebi olursa, işçinin işyerindeki kıdemi ya da önceki yıl kullandığı izin tarihleri dikkate alınarak önceliklendirme yapılabilir. İşçi yol izni talep etmiş ama yol iznini kullanmayıp işe erken dönmüşse, işverenin işçiyi işbaşı yaptırmama hakkı bulunmaktadır.

Yıllık İzin Talebinin Zamanı ve Gerçekleşmesi isimli kısa yazımızın faydalı olması temennisiyle.

Yıllık İzin takibi için elinizde bir program ya da dosya yoksa, Yıllık İzin Programı isimli yazımızda paylaştığımız programımızı inceleyebilirsiniz.

Yıllık İzin Programı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün