Trend

Yılın Kaçıncı Haftası: 47. Haftadayız

Yılın Kaçıncı Haftası: 47. Haftadayız

Yılın Kaçıncı Günü isimli bilgilendirme yazımızın kısa sürede ilgi çekici bir paylaşım olması neticesinde, benzer şekilde Yılın Kaçıncı Haftası isimli bu yazımızı da hazırlamanın faydalı olacağını düşündüm.

2020 yılının 47. Haftasındayız. 2020 yılı 47. Haftası 16 Kasım’da başlar 22 Kasım’da biter.

Excel ile Yılın Kaçıncı Haftası Bulma

Eğer yılın kaçıncı haftasında olduğuzu öğrenmek istiyorsanız ve yazımıza bu sebeple ulaştıysanız, elinizin altında bir bilgisayar var demektir. Ve artık neredeyse tüm bilgisayarlarda yüklü olan Excel programına da sahipsiniz demektir. Dolayısıyla, yılın kaçıncı haftası bilgisini bulmanın en kolay yöntemi basit bir Excel formülünden geçer.

Excel‘de kaçıncı günde olduğumuzu nasıl kolayca buluyorsak, kaçıncı haftada olduğumuzu da aynı kolaylıkta bulabiliriz. Sözü fazla uzatmadan başlayalım.

A1 hücresine istediğimiz bir tarih yazıyoruz. Örneğin 10.06.2020 olsun. (Günün tarihini otomatik olarak yazmak isterseniz, =BUGÜN() yazmanız yeterlidir.)

B1 hücresine ise aşağıdaki formülü yazıyoruz ve kaçıncı haftadayız kolayca buluyoruz:

=HAFTASAY(A1;2)

Formülde A1 şeklinde geçen ibare hücredeki tarihe referans demektir. 2 değeri ise haftanın başlangıcını Pazartesi günü olarak almak istediğimizi ifade eder.

HAFTASAY formülünün dönüş_türü kısımlarında haftanın günlerinin hangi kodlar olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Bunu öğrenmenin en kolay yolu, formülü hücreye elle yazmaktır.
=HAFTASAY(A1; dedikten hemen sonra haftanın günlerinin kodlarını alt alta geldiğini göreceksiniz.

Bu kısa makalemizde kullandığımız HAFTASAY formülünün İngilizcesi WEEKNUM şeklinde belirlenmiştir.

Excel Formüllerinin İngilizce karşılıklarını kolayca bulmak için buradaki web sitesine tıklamanız yeterli olacaktır. En hızlı ve kolayca bu siteden Türkçe – İngilizce Excel Formüllerinin listesine ulaşabilir, formül isimlerine tıkladıktan sonra o formüle ait detaylı açıklamaları da inceleyebilirsiniz.

Peki kaçıncı haftada olduğumuzu bilmek neden önemlidir?

PHP ile Kaçıncı Haftadayız Bulma

Bu sorunun cevabı, aynen Excel’de olduğu gibi PHP dilinde de oldukça basittir. Yazacağınız bir satırlık kod ile sorunuza cevap bulabilirsiniz. Biz bunun için basit bir fonksiyon hazırladık ve wordpress bloğumuzda kullanmaya başladık.

Örnek kod:

function kacincihafta() {
  return “İçinde bulunduğumuz günün tarihi, yılın “.strftime(‘%V’).”. haftasında yer almaktadır.”;
}

şeklindedir. Gördüğünüz üzere sadece tek bir satırlık hatta tek bir kelimelik bir kod ile sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Yılın Kaçıncı Haftası isimli bu kısa yazımızın inceleyenlere faydalı olmasını temenni ederiz.

Excel ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak, öğrenmek istediğiniz konular varsa, makalelerimizde öncelik vermek adına yorumlarınızı dikkate alabilirim.

Kaçıncı Haftadayız Excel İndir

Kaçıncı Haftadayız dosyamızı indirmek için aşağıdaki bilgileri doğru olarak doldurun. İndirme linki e-posta adresinize geleceği için, geçersiz e-posta adresleri yazmak çözüm olmayacaktır.
Buraya yazacağınız e-posta adresiniz, web sitemizin e-posta abonelik formuna otomatik olarak eklenecektir.

Ücretsiz Excel dosyalarımızı indirmek için bu kuralımızı kabul etmeniz gerekir.

Dilediğiniz zaman e-posta bültenimizden ayrılabilirsiniz. Lakin tekrardan farklı bir dosyamızı indirmek isterseniz, bu sefer aynı e-posta adresinin kullanılamayacağını bilmeniz gerekir.
Şartlar ve Koşulları Kabul Ediyorum
İndirme bağlantısını e-posta adresime gönder


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.