Yılın Kaçıncı Günü isimli bilgilendirme yazımızın kısa sürede ilgi çekici bir paylaşım olması neticesinde, benzer şekilde Yılın Kaçıncı Haftası isimli bu yazımızı da hazırlamanın faydalı olacağını düşündüm.

Excel‘de kaçıncı günde olduğumuzu nasıl kolayca buluyorsak, kaçıncı haftada olduğumuzu da aynı kolaylıkta bulabiliriz. Sözü fazla uzatmadan başlayalım.

A1 hücresine istediğimiz bir tarih yazıyoruz. Örneğin 10.06.2020 olsun. (Günün tarihini otomatik olarak yazmak isterseniz, =BUGÜN() yazmanız yeterlidir.)

B1 hücresine ise aşağıdaki formülü yazıyoruz ve kaçıncı haftadayız kolayca buluyoruz:

=HAFTASAY(A1;2)

Formülde A1 şeklinde geçen ibare hücredeki tarihe referans demektir. 2 değeri ise haftanın başlangıcını Pazartesi günü olarak almak istediğimizi ifade eder.

HAFTASAY formülünün dönüş_türü kısımlarında haftanın günlerinin hangi kodlar olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Bunu öğrenmenin en kolay yolu, formülü hücreye elle yazmaktır.

=HAFTASAY(A1; dedikten hemen sonra haftanın günlerinin kodlarını alt alta geldiğini göreceksiniz.

Bu kısa makalemizde kullandığımız HAFTASAY formülünün İngilizcesi WEEKNUM şeklinde belirlenmiştir.

Excel Formüllerinin İngilizce karşılıklarını kolayca bulmak için buradaki web sitesine tıklamanız yeterli olacaktır. En hızlı ve kolayca bu siteden Türkçe – İngilizce Excel Formüllerinin listesine ulaşabilir, formül isimlerine tıkladıktan sonra o formüle ait detaylı açıklamaları da inceleyebilirsiniz.

Yılın Kaçıncı Haftası isimli bu kısa yazımızın inceleyenlere faydalı olmasını temenni ederiz.

Excel ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak, öğrenmek istediğiniz konular varsa, makalelerimizde öncelik vermek adına yorumlarınızı dikkate alabilirim.