Yılın Kaçıncı Günü

Yılın Kaçıncı Günü olduğunu öğrenmek her daim ihtiyaç olmuştur. Öğrenmek için ise en kolay yöntem bir Excel sayfası ve basit bir formüldür. Bu kısa yazımızda nasıl yapılacağını kolayca anlatalım.

Böyle bir durum ihtiyaç hasıl olduğunda, günümüzde neredeyse herkesin elinin altında olan bilgisayardan Excel programını açıyoruz. Boş bir Excel sayfasına hemen içinde bulunduğumuz ya da kaçıncı günü olduğunu öğrenmek istediğimiz tarihi boş bir hücreye yazıyoruz.

Örnek olarak A1 hücresine 09.06.2020 yazalım.

B1 hücresine ise 9 Haziran gününün, yılın kaçıncı günü olduğunu verecek formülümüzü yazacağız. Bu formül şu şekilde olacaktır:

=A1-TARİH(YIL(A1);1;0)

Görüldüğü üzere çok basit bir formül ile 161 sonucunu alıyoruz.

Yani 9 Haziran, 2020 yılının 161. günüymüş.

Eğer siz içinde bulunduğunuz günün tarihinin otomatik gelmesini istiyorsanız, A1 hücresine bir değer (09.06.2020) yerine =BUGÜN() yazmanız yeterli olacaktı.

Kullandığımız formüllerin İngilizce isimleri de şu şekildedir:

TARİH = DATE

YIL = YEAR

BUGÜN = TODAY

Excel Formüllerinin İngilizce karşılıklarını en kolay bir şekilde bulmak için buradaki siteyi incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Excel ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak, öğrenmek istediğiniz konular varsa, makalelerimizde öncelik vermek adına yorumlarınızı dikkate alabilirim.

Excel makalesi hazırlarken en zor olan husus, konu belirlemektir. Bu nedenle takipçilerimizin yapacağı yorumlar, soracağı sorular, vereceği geri bildirimler içerik oluşturmak, makaleler hazırlamak için eşsiz kıymettedir.

Yılın Kaçıncı Haftasında olduğumuzu öğrenmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.