Ücretsiz İzin Ödenekleri Ne Zaman Yatıyor

Ücretsiz İzin Ödenekleri Ne Zaman Yatıyor isimli yazımız, Covid 19 salgını nedeniyle işyerlerinden Ücretsiz izne çıkarılıp, herhangi bir ödeme alamayan çalışanlara ödenecek olan rakamın tarihi ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak amacıyla eklenmiştir.

Bilindiği üzere 17.04.2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 7244 sayılı torba kanun ile birlikte işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu anlamda işverenler tarafından bildirim yapma sorumluluğunun vaktinde yerine getirilmesine istinaden, İş Kurumu tarafından çalışanların banka hesaplarına her ayın 8’inden bir önceki aya ait nakdi ücret destekleri yatırılacaktır.

Burada önemli olan husus, işverenlerin çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimlerini, en geç 3’üne kadar yapmaları gerekliliğidir. Örnek ile anlatacak olursak:

Mayıs ay’ında çalışmayan işçilerin bildirimlerinin, en geç 3 Haziran gününe kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekir. Bu tarihe kadar bildirimleri yapılan işçilerin, 8 Haziran günü banka hesaplarına ödemeleri İş Kurumu tarafından yapılacaktır.

Eğer bildirimler 3 Haziran sonrasına kalmışsa, ödemeler 8 Temmuz’a sarkacaktır. Bu bağlamda işverenlerin buradaki sorumlulukları önem arz etmektedir. Eğer ay’ın 8. günlerinde ödeme alamadıysanız, öncelikle iş kurumunundan durumu yine de teyit etmenizde fayda olacaktır. Eğer iş kurumunda herhangi bir problem yoksa, sorunun kaynağı işveren olacaktır.

Bugünlerde en çok aranan ve cevabı öğrenilmek istenen bu soruya biz de basit ve anlaşılır bir şekilde cevap verme gereği hissettik. Ücretsiz İzin Ödenekleri Ne Zaman Yatıyor isimli bu kısa bilgilendirme yazımızın faydalı olması temennisiyle.

 

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu