Şubat Ayı SGK Geyiklerine Dair

Excel Eğitimleri

Bu yazı Şubat Ayı SGK Geyiklerine Dair içerikler ekleyerek kendini otorite sananların, insanları nasıl yanlış yönlendirdiklerini düzeltmek ve doğruların nasıl olacağı konusunda bilgilendirmek için yazılmıştır.

Malumunuz üzere Şubat ay’ındayız, yine ortada dolaşan Şubat – SGK yazıları gırla… Neymiş efendim “Şubat 28 çektiği için sıkıntı yaşanıyormuş”, “30 çekemeyen Şubat çile çektiriyormuş”…

Acaba neden ben aynı sıkıntıları hiç yaşamıyorum? :)

Gelelim sıkıntı dedikleri hususa açıklık getirmeye…

Şubat Ayı SGK Geyiklerine Dair

SGK günü ile ücret ödeme birbirinden ayrı iki kriterdir. Ücret, gün üzerinden ödenmek zorunda değildir, saat üzerinden de olabilir. Tek kritik nokta, 28 gün ya da 210 saat üzerinden ödediğiniz ve SGK gününü 30 gösterdiğiniz bir çalışanın günlük kazancının, asgari ücretin günlük kazancının altına düşmemesi.

“Şubat’ta Ücret kısmına 28 yazarsak ya da 210 saat girersek düşüyor işte kardeşim” mi diyorsunuz? O halde örnekle gidelim:

Saatlik ücret ile çalışan bir kişi, Şubat döneminde tam çalıştı ve sonunda hafta tatilleri ile birlikte 210 saatlik bir süreye erişti diyelim.
Bu çalışanın saatlik ücreti de brüt 7,90-TL olsun. Çalıştığı 210 saat için 7,90 x 210 = 1.659,00-TL brüt gelir hak etmiş oluyor.
Çalışan Şubay ay’ı içinde tam çalıştığı için SGK günü 30 olacak.
Lakin SGK 30 gün için minimum 1777,50-TL’lik bir matrah istiyor.

Bu örnekteki gibi bir çalışana 30 gün ödemek zorunda değiliz.
Ücretini 1.659,00-TL’den ödeyip, oluşacak 2 günlük matrah farkını (1.777,50 – 1.659,00 = 118,50) işveren SGK matrahına ekleyerek SGK ile ilgili sürecimizi sorunsuz hale getiriyoruz.
Yani işveren burada çalışanın 2 günlük matrah farkını kendisi karşılıyor ama bu ücreti çalışana ödemek zorunda kalmıyor. Tabi bu durumda çalıştırdığınız çalışanlara, 31 gün olan aylarda da 31 gün ya da 31 güne denk gelen 232,5 saat üzerinden ücret ödemelisiniz.

Özetle;
Çalışanınız ile yaptığınız iş sözleşmesi Saatlik ya da günlük ücretli ise, Şubat ay’ında ödeyeceğiniz bir fark ücretiniz olmayacak.
Bordro Programcınızdan, SGK gününün ayrı bir alanda, ücret ödeme kriterinin ayrı bir alanda takip edilebileceği bir parametrik yapının kurulmasını isteyiniz.

Verdiğim örnekler ile konuya dair açıklama yapmaya ve konuyu netleştirmeye çalıştım. Eğer anlamadığınız hususlar varsa, konuyla ilgili olarak yorum kısmına dilediğiniz soruları ekleyebilirsiniz.

Yararlı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu