Görseller

Serasker Kapısı ve Beyazıt Yangın Kulesi

Serasker Kapısı ve Beyazıt Yangın Kulesi – 1800’lerde yapılmış olan bu çizimde, Beyazıt Meydanı, Serasker Kapısı ve Yangın Kulesi resmedilmiştir.

Serasker Kapısı olarak da anılan bu makama, önce, eskiden yeniçeri ağalarının ikametgâhı olan Ağa Kapısı, 1252’de de (1836-37) Eski Saray tahsis edilmiştir. Seraskerlik ikametgâhı için ilk müstakil yapı Sultan Abdülaziz zamanında yaptırılmış olup bugün İstanbul Üniversitesi merkez binası olarak kullanılmaktadır.

Beyazıt Yangın Kulesi ise, yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla İstanbul’un Beyazıt semtinde inşa edilmiştir. İlk olarak 1749 yılında ahşap olarak inşa edilen 85 metre yüksekliğindeki kuledir. Yapılan ilavelerle kulenin yüksekliği 118 metreye ulaşmıştır. Gözetleme yerine kadar çıkan merdivenler 180 basamaktan ibarettir.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.