Normalleşme Desteği Yürürlüğe Girdi

Kısa çalışmadan normal çalışmaya dönen işyerleri sigortalıları için uygulanacak Normalleşme Desteği Yürürlüğe Girdi. Detaylar haberimizde.

Normalleşme Desteği Yararlanma Koşulları

  • 1/7/2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların işyerindeki kısa çalışmasının sona ererek aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri,
  • 1/7/2020 tarihinden önce başvuruda bulunarak nakdi ücret desteğinden yararlanılması ve nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalı için haftalık normal çalışma süresine dönülmesi,Üstteki maddelere bağlı olarak çalışmayan özel sektör işverenlerine, bu sigortalılardan dolayı 31/12/2020 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ay süreyle (01.08.2020 tarihinden başlamak üzere), kısa çalışma ödeneği/nakdi ücret desteği alınan aylık ortalama gün sayısı kadar, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında prim desteği sağlanacaktır. (Asgari ücret üzerinden %37,5)
  • Kısa çalışma ödeneği alan her sigortalı için, kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı,
  • Nakdi ücret desteğinden yararlanan her bir sigortalı için, nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı kadar yararlanılacaktır.
  • Destekten faydalanmak için teşvik tanımlaması yapılarak, 07252 sayılı kanun türünden bildirge verilmesi gerekecektir.

Normalleşme Desteği Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kısa çalışma süresi gün sayısı, 1/7/2020 tarihinden önce yapılan ilk ödemenin başlama ve bitiş tarihi (bu tarihler dahil) arasındaki takvim gün sayısı ile Cumhurbaşkanı Kararlarıyla uzatılan döneme ilişkin kısa çalışma başlama  ve bitiş tarih aralığındaki takvim gün sayısının toplamından oluşan gün sayısıdır.
Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu