Netten Brüte Maaş Hesaplama ihtiyacı iş hayatındaki herkesi yakından ilgilendiren bir konudur. Gerek işin hesaplama kısmındaki İK çalışanları, gerek konuya muhatap çalışanlar için önem arz eder ve hesaplamanın mantığının nasıl olduğu merak edilir. Peki hesaplamanın algoritması nedir, netin brütünü bulmak için adımlar nelerdir? Siz de merak ediyorsanız o zaman başlayalım.

Netten Brüte Maaş Hesaplama

İlk olarak, bordro hesaplamada net diye bir kavram olmadığını bilmek gerekir. Her ne kadar çalışana tanımlanmış ücret net olsa bile, bu ücretin hesaplanan brütü mutlaka vardır. Yani ne olursa olsun hesaplamalar BRÜT ücret üzerinden yapılır. Net ücret üzerinden bir hesaplama yapılması söz konusu değildir. Net sadece cebe giren, bankaya ödenen rakamdır.

Yukarıdaki önemli hatırlatmamıza müteakiben, hesaplama yapmak için bordoya konu olan bazı temel bilgileri bilmek şarttır. Bu temel hesaplama kriterleri şunlardır:

 • SGK Vergisi – %14
 • İşsizlik Vergisi – %1
 • Gelir Vergisi – %15, %20, %27, %35, %40
 • Damga Vergisi – %0,759

Dört kalemden oluşan liste, çalışanın maaşından kesilen vergileri oluşturmaktadır. Yani net maaşın brütünü bulmak için, üzerine bu dört kalem verginin maliyetlerini eklememiz aslında yeterlidir. Dört vergiye dair de fırsat buldukça ayrı konularda detaylı olarak yazılar ekleyeceğim.

Bu arada hemen şunu belirtmek isterim. “Net ücretin brütü % şu kadardır” diyen kişileri asla dikkate almayınız. Bu kişiler ne yazık ki işi ezbere dayandıran ve iş bilmeyen kişişerdir. Net ücretin brütünü tek bir adımda bulmanın mümkünatı yoktur. Bu tür söylemlerde bulunan kişiler, brütünü bildikleri net ücretin oranını alıp, her seferinde sonucun doğru olacağını düşünüp hataya düşenlerdir.

Excel ile Hesaplama

Bu yazıyı okuyan hemen hemen herkesin elinin altında Excel programı vardır. Net ücretin brütünü bulmanın en kolay ve hızlı yolu Excel‘den geçer diyebilirim. Excel’de bu işi gerek formül kullanarak gerekse de makro yazarak halledebilirsiniz.

Excel ile yapacağınız hesaplamada aslında çok basit bir şekilde düz mantık yürütmek gerekir. Yani, yukarıda belirtilen dört vergi hangi rakama uygulanmalı ki, sonuç olarak elimize geçecek rakam örneğin 2.500-TL olsun şeklinde düşünmek gerekir. Netten Brüte hesaplama yapan programlarda benzer bakış açısıyla çalışır.

Şimdi adım adım işin detaylarına geçelim. Alta adımları liste olarak yazıyorum, sonrasında adımların açıklamalarını yapacağım.

 1. Boş bir Excel sayfasında A2 hücresine 2.500 rakamını yazalım.
 2. B2 hücresine =G2*14% yazalım.
 3. C2 hücresine =G2*1% yazalım.
 4. D2 hücresine =G2-B2-C2 yazalım.
 5. E2 hücresine =D2*15% yazalım.
 6. F2 hücresine =G2*0,759% yazalım.
 7. G2 hücresine =TOPLA(A2;B2:C2;E2:F2) yazalım.

G2 hücresinde ortaya çıkan rakam 3.496,94-TL oldu. Bu rakam bizim brüt ücretimizdir. Eğer sizde bu rakam yerine bir hata mesajı alıyor ve sonrasında rakam 0 olup, hücrelerin üzeri mavi bir okla çiziliyorsa, Excel Seçeneklerinizden “Yinelemeli Hesaplamayı Etkinleştir” yapmalısınız. Bununla ilgili olarak buradaki yazıya gözatmanızı öneririm.

Hesaplama Detayları

Burada yaptığımız hesaplamanın mantığı, net ücrete ilave edilen vergileri de hesaplamak ve net ücret + dört verginin sonucunda brütü bulmaktan başka bir şey değildir. Ama burada Excel’in bir döngüye girdiğini, arka planda 3.496,94 rakamına ulaşana kadar bir takım hesaplamalar yaptığını bilmek gerekir. Arka planda aslında 8-10 adımda rakamlar bulunmaktadır ama biz bunun hızını görmüyoruz. Dolayısıyla, “bir net ücretin brütü % bilmem kaçtır” demek asla mümkün değildir. Bu tür ezber zihniyetin, bordro hesaplamanın işleyişine dair hiç bir fikri yoktur ve bundan ötürü kolaylığa kaçarlar.

Eğer sizlerde işin kolayına kaçarsanız, özellikle vergi dilimleri geçişlerinde sonuçlar hatalı çıkacaktır. Bunu göze alıyorsanız, sizde netin brütü % bilmem kaçtır diyebilirsiniz 🙂

Anlattığımız hesaplamalar, bordro hesaplamanın en basit halidir. Bir bordro hesaplanırken hangi adımlara dikkat edildiğini öğrenmek bu hesaplamaları yapmak için işi çok daha kolay hale getirecektir. Bordro Hesaplama eğitimi almak istiyorsanız, iletişim kısmından tarafımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Konuya dair sorularınız olursa yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Excel ile yapılmış Maaş Hesaplama örneklerini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

https://www.excelprogramlari.com/netten-brute-brutten-nete-maas-hesaplama

https://www.excelprogramlari.com/netten-brute-maas-hesaplama

https://www.exceldosyalari.com/isci-maas-hesaplama-programi-excel-2019

https://www.exceldosyalari.com/excel-ile-bordro-hesaplama