Makaleler

Mantıksal Değişken Mantığı

Mantıksal Değişken Mantığı

Mantıksal Değişken Mantığı isimli bu makalemiz, ilgili değişkenler hakkında bilgi ve referans vermek amacıyla hazırlanmış ve yayınlanmıştır.

Matematik dünyasına göre bu mantık, bir matematik işlemi için sadece iki olasılık değeri verir:

1 veya 0.
 
Bu mantık, DOĞRU = 1 ve YANLIŞ = 0 olduğu gerçeğinden yararlanmak için yapı formülleri tekniğini ifade eder. Herhangi bir matematik işlemi, DOĞRU ve YANLIŞ değerlerini 1 ve 0 değerlerine zorlar.

image-20200409171922-1.png

Üstte gösterilen örnekte:

=(C5>80)*(D5=”1-A”)
=(DOĞRU)*(DOĞRU)
=1

Aynı mantık, iç içe geçmiş EĞER formüllerinde görülen dallanmayı basitçe formüle ve elimine etmek için de kullanılabilir. Üst resimde gördüğünüz E5 hücresindeki formül şuna eşittir:

=EĞER(VE(C5>80,D5=”1-A”),1,0)
 

Faydalı olması temennisiyle.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.