Makro Kullanarak Rastgele Sayılar Oluşturma

Makro Kullanarak Rastgele Sayılar Oluşturma isimli dosyamızda, benzersiz olarak rastgele sayı grubu oluşturmanın nasıl yapılacağı öğretilmektedir.

Makro Kullanarak Rastgele Sayılar Oluşturma

Rastgele Sayı Nasıl Oluşturulur

Excel’de rastgele sayı oluşturmak oldukça ihtiyaç duyulan bir durumdur. Özellikle analiz yapmak ya da bizlerin olduğu gibi örnek içerikler üretirken çok sık ihtiyaç duyulur. Sitemizin üst alanındaki Arama çubuğuna rastgele sayı yazınca, konuyla ilgili olarak daha önce hazırladığımız içerikleri de kolayca ulaşabilirsiniz.

Rastgele sayı üretirken en önemli hususlardan bir tanesi de, üretilen sayıların benzersiz olmasıdır. Karşımıza çıkan bu olumsuzluklar için elbette yöntemlerde vardır. Bu dosyamızda, benzersiz olarak makro ile rastgele sayılar üretmeyi ve dikkat edilmesi gereken hususları bir makale tadında hazırladık. Şimdi dosyamızı indirip kodları çalıştırdığınızda karşınıza çıkacak adımları ve kontrol mekanizmalarını adım adım inceleyelim.

Kodları çalıştırdığınızda ilk olarak size kaç satırda rastgele sayı oluşturmak istediğinizi soracak bir InputBox nesnesi karşınıza çıkacak.

Satır Sayısının Giriş Ekranı

Burada varsayılan değer olarak 10 getirilmektedir. Siz istediğiniz sayıyı girebilirsiniz. Ben 10 sayısını 20 olarak değiştirip ilerliyorum.

Tamam dedikten sonra, ikinci adımda karşınıza rastgele oluşturulmasını istediğiniz sayıların en küçük olanının yazılacağı InputBox nesnesi çıkacaktır.

En Küçük Sayı Yazma Ekranı

Bu ekranda istediğiniz en küçük sayıyı yazabilirsiniz. Ben buraya 11 yazıp ilerliyorum.

Son olarak ise, en büyük sayıyı yazmanıza olanak sağlayacak olan InputBox nesnesi ile karşılaşacaksınız.

En Büyük Sayı Yazma Ekranı

Ben buraya 20 yazıyorum ve Tamam diyorum.

Hata Ekranı

Gördüğünüz üzere bir hata ekranı çıktı. Buradaki husus, rastgele oluşturmak istediğiniz sayılarımız benzersiz olarak yazıldığı için istenilen satır sayısı kadar rastgele sayı çıkmaması halinde kodlarımızın sonsuz bir döngüye girip, Excel’i kilitlemesini engellemektir. Yani biz 11 ile 20 arasında, Benzersiz olarak 20 satır sayı yazmasını istedik ama bu mümkün değil. Dolayısıyla kontrolü koymasaydık, Excel kilitlenecek ve tekrardan başlatmak zorunda kalacaktınız.

Girdiğiniz veriler satır sayısı kontrolünü sorunsuz olarak geçiyorsa, sonuç olarak istediğiniz satır sayısı kadar rastgele sayı oluşturulmuş olacaktır.

Makro Kullanarak Rastgele Sayılar Oluşturma

Ne olur ne olmaz diye oluşan sayıların kontrolü içinde EĞERSAY formülü ile kontrol sütunu da eklenmiştir.

Benzer ihtiyacı olan üyelerimizin faydalanması tememnnisiyle.

Detaylı olarak buradan incele

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu