İş Hayatı

Kronik Hastalıklar Listesi

Kronik Hastalıklar Listesi isimli bu yazı, 21.03.2020 tarihinden bu yana sokağa çıkma yasağı kapsamında kalıp, iş hayatında işine gidemeyen çalışanların bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.

Bilindiği üzere, İçişleri Bakanlığı’nın 21.03.2020 tarihinde yayınladığı genelgede; 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri  sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklanmıştı. O tarihten bu yana iş hayatında olan ve bu kapsama giren kronik rahatsızlığa sahip çalışanlar işyerlerine gidememektedir.

Cumhurbaşkanlığı, 29.05.2020 tarihli 31139 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınladığı genelgeyle, kamu da çalışan kronik rahatsızlığın bulunan vatandaşların idari izinli sayılacağını hüküm altına alınmıştır. Bu duruma bağlı olarak, özel sektörde çalışanlar içinde geçerli midir, değil midir sorusu akla gelmektedir.

Yayınlanan bu genelge, sadece kamu çalışanlarına yönelik olduğu için özel sektörde çalışanlar için geçerli değildir. Yani özel sektörde çalışıp, kronik hastalığı bulunan birinin idari izinli sayılması bir hükme bağlanmamıştır.

Kronik Hastalıklar Listesi

Bir kişinin var olan hastalığının kronik hastalıklar listesi kapsamında olup olmadığını öğrenebilmesi için, https://enabiz.gov.tr/HastaBilgileri/KronikHastaliklar linkine TC Kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapması yeterli olacaktır. Eğer hastalığınız bu listede varsa, kamuda çalışıyorsanız evde kalmaya devam edecek ve idari izinli sayılacaksınız.

Konik rahatsızlığı kapsamında işe gidemiyorsanız ve üstteki linkte hastalığınız yer almıyorsa, işbaşı yapmanızda bir engel olmayabilir. Bunun kararını işyeri hekimlerinin vermesi en sağlıklısı olacaktır.

Şimdi özel sektör çalışanlarının durumuna biraz değinelim.

Özel sektör çalışanıysanız, Mart 2020 döneminden bu yana işe gidememekteyseniz ve hastalığınız kronik hastalıklar listesinde yer almıyorsa, aynı şekilde sizler içinde sokağa çıkma yasağı geçerli olmayacaktır. Bu durumda da işbaşı yapmanız istenebilir.

Böyle bir durumda en doğru kararı, işyeri hekimlerinin vereceğini, gerek görürse işbaşı yaptıracağını, gerek görmezse işbaşı yaptırmayacağını bilmenizde fayda olacaktır.

Kronik Hastalıklar Listesi isimli bu yazı ile ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün