Kısa Çalışma Döneminde Alınan Rapor

Kısa Çalışma Döneminde Alınan Rapor isimli bu kısa yazıda, kısa çalışma döneminde alınan rapor halindeki ödeme hakkında bilgi verilmektedir.

Bir çalışanın Kısa Çalışma ödeneği aldığı dönemde rahatsızlanması ve geçici iş göremezlik ödeneği başlatılması durumu hasıl olabilir. Böyle bir durumda, geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan raporun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği durdurulacaktır.

Çalışan bu dönem için ücretini Kısa Çalışma Ödeneği olarak değil, Geçici İş Göremezlik ödeneği olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden alacaktır. Bilindiği üzere Kısa Çalışma Ödeneği ise İŞKUR üzerinden ödenmektedir. Her iki kurumda Çalışma Bakanlığına bağlı olmakla birlikte, ödenekler farklı bütçelerden çıkarılmaktadır.

Şimdi “Geçici İş Göremezlik Ödeneği nedir ki?” türünde düşüncelere kapılma ihtimaline karşı, konuya dair kısa bir açıklama yapmakta faydalı olacaktır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Çalışanlar tarafından “rapor parası” olarak da bilinen geçici iş göremezlik ödeneği, çalışanın kazası- meslek hastalığı geçirmesi ya da hastalık veya analık hallerinden kaynaklı işe gelememe durumlarında maruz kaldığı gelir kaybını önlemek için ödenen ücretin adıdır. 

Konumuz rapor olduğundan dolayı, çalışanlar arasında yaygın olan sahte rapor alma durumları halinde, karşılacakları sonun ne olacağına dair buradaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Konu ile ilgili olarak tarafıma iletilen bu bilgiyi, sitemi ziyaret eden kullanıcılarımıza da olası bir fayda sağlamak amacıyla eklemiş olayım.

Yazımdan fayfalanmış olmanız ve sağlıklı günler geçirmeniz temennisiyle.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.