Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir Ne İşe Yarar

Bu yazımda, Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verip, basit bir şekilde nasıl kıdem tazminatı hesaplaması yapılacağını anlatacağım.

06.07.2020 tarihi itibariyle 2020 yılının 2. dönemini kapsayan (01.07.2020 – 31.12.2020) kıdem tazminat tavanı 7.117,17-TL olarak açıklandı. Peki “Kıdem Tazminatı Tavanı” neyi ifade eder, açıklanması neden beklenmektedir?

Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

Kıdem Tazminatı Tavanı, bir çalışanın gerekli kanuni şartların oluşmasına bağlı olarak işyerinden ayrılması neticesinde hak ettiği kıdem tazminatı hesaplamasında kullanılabilmektedir. Kullanılabilmektedir diyoruz, çünkü bazı durumlarda kullanılmasına gerek kalmaz. Bu durum nedir derseniz, çalışanın brüt maaşı ve bir yıl boyunca sürekli tekrar eden gelirlerinin toplamının on ikiye bölünmesi ile elde edilen rakamların toplamı, işten çıktığı dönemdeki kıdem tazminat tavanının altında kalıyorsa, o zaman kıdem tazminat tavanının bir hükmü yoktur. Bu terimlere yabancı olanlar için küçük bir örnek verelim.

Çalışanın Brüt Maaşı : 4.500-TL olsun.
12 aylık ortalama sosyal kazançları : 2.500-TL olsun

Her ikisini de topladığımızda, 7.000-TL etmektedir. Dolayısıyla, bu ücretleri kapsayan bir çıkış esnasında hesaplanacak olan Kıdem Tazminatında tavan rakamının hükmü yoktur.

Eğer çalışanın kazançları aşağıdaki şekilde olsa, o zaman Kıdem Tazminat Tavanı hükmü devreye girecekti:

Çalışanın Brüt Maaşı : 4.500-TL olsun.
12 aylık ortalama sosyal kazançları : 3.500-TL olsun

Şimdi kazançların toplamı 8.000-TL oldu. Bu rakamda içinde bulunduğumuz şu dönemdeki kıdem tazminat tavanını (7.117,17-TL) aşmakta. Bu çalışanın kıdem tazminatı hesaplanırken, bir yıl için hak edeceği kıdem tazminat rakamı 7.117,17-TL – 54,02-TL = 7.063,15-TL olacaktır.

54,02-TL’lik rakam Damga Vergisi kesintisidir. Kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilir. Kıdem Tazminatı, SGK, İşsizlik ve Gelir Vergilerinden muaftır.

Umarım bu yazımda konuya çok vakıf olmayanlar için Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir Ne İşe Yarar sorusuna cevap verecek içerikleri aktarabilmişimdir.

Konuya dair sorularınız olursa, yorum kısmından yazabilirsiniz.

Kıdem Tazminatlarınızın doğruluğunu teyit etmek isterseniz yine yorum ya da iletişim kısımlarından tarafımla iletişime geçebilirsiniz.

Zamanım müsait olduğu müddetçe destek olabilirim.

Eğer kıdem tazminatınızı kendiniz hesaplamak isterseniz, Excel ile hazırlamış olduğum ve aşağıdaki butona bıraktığım linkteki dosyayı inceleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu