İşveren Tarafından İşçiye Çalışma Belgesi Verilmesi

Excel Eğitimleri

İşveren Tarafından İşçiye Çalışma Belgesi Verilmesi

İş kanununun 28. maddesine göre işten ayrılış aşamasında İşveren Tarafından İşçiye Çalışma Belgesi Verilmesi zorunlu ve gereklidir.

Çalışma belgesinde:

  • İşin çeşidinin ne olduğu,
  • İşin süresi belirtilmelidir

Zira madde madde metninden çalışma belgesinden “işin çeşidinin ne olduğu ve süresini gösteren bir belge” olarak bahsedilmiştir. Buna göre çalışma belgesi, “işveren tarafından işten ayrılan işçiye verilen ve işçinin işinin çeşidi ile süresinin gösterildiği belge” olarak tanımlanabilir.

Söz konusu maddeyle, eski kanununda düzenlenen Türkiye İş Kurumundan temin edilen ve işyerlerinde çalışan işçilere verilme zorunluluğu bulunan “İşçi Çalışma ve Kimlik Karnesi” uygulaması da 4857 sayılı iş kanunuyla kaldırılmıştır.

Aynı kanunun 28. maddesine göre, çalışma belgesinin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veya işçiyi işine alan yeni işveren, eski işverenden tazminat isteyebilir. Ancak madde metninde çalışma belgesinin ne zaman verileceğine dair açık bir hüküm bulunmamaktadır. Lakin işin doğası gereği, söz konusu çalışma belgesinin iş sözleşmesinin feshiyle birlikte verilmesi gerekmektedir.

Yazımızın faydalı olması temennisiyle.

Yararlanılan Kaynaklar:
Muzaffer Koç Yaklaşım dergisi 162. sayı

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu