Bu kısa yazı İstanbul’un Fethi ile ilgili yanlış bilinenler hakkında bilgilendirme amaçlı olarak eklenmiştir.

Tarihimiz kahramanlıklarla dolu olup, ne yazık ki abartmalara da çok fazla yer verilmektedir. Tabi tarihimizin en önemli olaylarının başında gelen hadise -bana göre şüphesiz- İstanbul’un Fethidir.

Fetih ile ilgili binlerce anı, hatıra, yazı, kahramanlık hikayesi söylenmiştir, konuşulur desek yalan olmaz. Lakin özellikle 3 konu hakkında söylenenler ne yazık ki doğru değildir.

Bu yanlışlar:

  1. Büyük topu döken Urban usta kuşatma sırasında topun çatlaması ile ölmemiş, sonraki dönemlerde, 1463’de de top dökmüştür.
  2. Karadan yürütülen gemiler, söylendiği gibi sessiz sedasız ve bir gecede değil, hayli tantanalı bir şekilde Haliç’e indirilmiştir.
  3. Daha çok kuşatma sürecinde tespit edilmiş gibi anlatılan ve askerlere moral verdiği söylenen Eyüp Sultan’ın kabri, kuşatma sırasında değil, fetihten 5 [beş] yıl sonra Akşemseddin’in himmeti ile yer tespiti yapılmıştır.

İstanbul’un Fethi ile ilgili yanlış bilinenler olan bu üç konu ile ilgili bilgilendirmemizin yararlı olmasını temenni ederiz. Her ne kadar bu söylemlerin çoğu hoşumuza gitse de, olayların doğru olarak bilinmesi ve aktarılması gerekmektedir.

Yazımızdan faydalanmış olmanızı temenni ederiz.

İstanbul ile ilgili olarak binlerce özel fotoğrafın yer aldığı bazı web sitelerinden de sizleri bu yazı vasıtasıyla bilgilendirmek isteriz.

Bu siteler:

https://www.tarihteninciler.com

https://www.tarihtenesintiler.com

https://www.ottomanpictures.com

https://www.tarihiresim.com

https://www.facebook.com/tarihteninciler

https://www.facebook.com/tarihiresim

https://www.facebook.com/osmanlifotograflari

Kaynak : Kasım Bolat