Trend

İşçi Maaş Hesaplama Programı

İşçi Maaş Hesaplama Programı isimli yazıda, ÜCRETSİZ indirip, Excel ile Maaş Hesaplaması yapmanızı sağlayacak olan bir Excel dosyası yer alır.

Maaş hesaplama programları, ay boyunca çalışılan işlerin karşılığında elde edilen kazançların ve varsa fazla mesai ya da dönemsel bazlı sosyal ödemeleri hesaplama işlevini gerçekleştirmektedirler. Maaş hesabı yapılırken, çok fazla detaylar bulunmaktadır. Zaman zaman bu konulara dair detaylara yer vereceğiz.

Maaş hesaplamasında işlemler hep brüt ücret üzerinden yapılır. Lakin bazı çalışanlar (genellikle mavi yakalılar) ücretlerini net üzerinden alırlar. Yani çalışan buradaki vergi yüküyle ilgilenmez, direk adı konmuş net ücretinin ve üzerine hak ettiği diğer kazançların banka hesabına yatmasını bekler. Net maaş ile yapılan anlaşmalarda maaş hesabı yapmak için programlar netten brüte bulma işlemini de yapmaktadırlar. Bu algoritmanın nasıl gerçekleştiğine dair fikir sahibi olmak için Netten Brüte Maaş Hesaplama isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Maaş hesaplamasında çok kritik hususlar bulunduğunu belirtmiştik. Özellikle bordro hesabına Özel Sağlık Sigortası, Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası, Yemek Yardımı, Çocuk Yardımı gibi bir takım vergilerden, bir takım kriterlere bağlı olarak muaf olan sosyal yardımların girmesi halinde, hesaplama işlemleri çok karışık ve içinden çıkılamayacak hale gelebilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için bordro eğitimi almak faydalı olacaktır.

Peki bu hesaplamaları yapmak için ne tür programlar kullanılabilir? Özellikle neredeyse tüm bilgisayarlarda yüklü olan Excel programı özellikle küçük işletmelerde öne çıkmaktadır. Gerek kullanım kolaylığı, gerek hızlı ve pratik veri girişi nedeniyle Excel bu işlerin erbapları tarafından öncelikle tercih edilir. Benim de Excel ile yapılmış onlarca maaş hesaplama örneğim bulunmaktadır. Dosyaları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İşçi Maaş Hesaplama Programı

Excel ile maaş hesaplaması yapabilirsiniz lakin bu hesaplamalar çok basit ve başlangıç düzeyinde olacak ödenekleri kapsayacaktır. Biraz detay verecek olursam, sadece maaş ve fazla mesai ödeneği olan çalışanlarınız varsa, bunların maaş türü ne olursa olsun (net ya da brüt) hesaplamasını Excel ile yapabilirsiniz. Lakin ödenekler artmaya başladıkça Excel maaş hesaplama yapmak için yetersiz hale gelmeye başlayacaktır. Tabi burada Excel bilginizin ileri düzeyde olması ya da ileri düzey bir Excel kullanıcısından destek alıp, Excel ile yapılmış muhteşem bir Maaş Hesaplama Programı ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Lakin bu çok kısa sürede ve kolayca bitirilecek bir program olmayacaktır, belirtmek isterim.

Örneğin Excel ile Devreden SGK Matrahı, Bireysel Emeklilik, Özel Sağlık Sigortası, Hayat Sigortası vb ödenekleri hesaplamak için ciddi bir uğraş gerekir. Normal seviye Excel kullanıcıları için zor hesaplamalardır.

Ayrıca, iş maaş hesaplama ile bitmediği, sonraki aşamada E-Bildirge, BES vs gibi maaş sonrasında da ciddi sayıda gerek resmi gerek işyerline özel raporlamalar olduğundan dolayı Excel seçeneği epey devre dışına doğru gitmektedir.

Bu konuda benim önereceğim yazılım Bilin firmasının uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve epey geniş kapsamlı olan HUMANIST isimli programdır. 10 yıldır kullandığım bu programın hesaplama doğruluğu ve raporlama özellikleri gayet kullanışlıdır.

Humanist programı dışında daha çok fazla maaş hesaplama programı bulunmaktadır. Excel’den ziyade bu tür programları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Genel olarak Excel’i yardımcı program ve maaş hesaplama sonrası analizler ya da bütçe hesaplamaları için kullanabilirsiniz.

işçi maaş hesaplama programı excel

ExcelDepo’da yapılan birbirinden farklı ve özel Maaş Hesaplama dosyalarının linklerini aşağıya ekliyorum.

https://www.exceldepo.com/excel-ile-bordro-hesaplama-7304
https://www.exceldepo.com/netten-brute-brutten-nete-maas-hesaplama-7720
https://www.exceldepo.com/brutten-nete-maas-hesaplama-3084
https://www.exceldepo.com/netten-brute-maas-hesaplama-3083
https://www.exceldepo.com/maas-hesaplama-3082

Bu dosyalar içinde özellikle ilk sıradaki linkte yer alan dosya muhteşem bir örnektir. Linki tıklayıp, ekran görüntülerini incelediğinizde sizde fark edeceksiniz.

Bu kısa yazımın faydalı olmasını temenni ederim.

Dosyadaki parametreleri kendinize göre ayarlamanız gerekecektir.

Maaş Hesaplama dosyamızı indirmek için aşağıdaki bilgileri doğru olarak doldurun. İndirme linki e-posta adresinize geleceği için, geçersiz e-posta adresleri yazmak çözüm olmayacaktır.
Buraya yazacağınız e-posta adresiniz, web sitemizin e-posta abonelik formuna otomatik olarak eklenecektir.

Ücretsiz Excel dosyalarımızı indirmek için bu kuralımızı kabul etmeniz gerekir.

Dilediğiniz zaman e-posta bültenimizden ayrılabilirsiniz. Lakin tekrardan farklı bir dosyamızı indirmek isterseniz, bu sefer aynı e-posta adresinin kullanılamayacağını bilmeniz gerekir.
Şartlar ve Koşulları Kabul Ediyorum
İndirme bağlantısını e-posta adresime gönder

Excel ile Bordro Hesaplama

Detaylarına https://www.exceldepo.com/excel-ile-bordro-hesaplama-7304 adresinden erişeceğiniz özel dosyaya, aşağıdaki linke tıklayarak üye olmadan da sahip olabilirsiniz.

Dosyayı Satın Al (5 ₺)

Online ödeme alınmasından sonra, EXCELDEPO üzerinden 8 saat geçerli indirme adresine yönlendirilirsiniz.


Kıymetli ziyaretçimiz,

Web sitemize gösterdiğiniz ilgi ve ziyaret için teşekkürler. Her akşam ilgi çeken içeriklerimize, bir sıra dahilinde örnek Excel Dosyaları eklemekteyiz. Öncelik vermemizi istediğiniz içerik olursa, ilgili içeriğe yorum yapmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla Excel Dosyasına hızlıca ve kolay bir şekilde sahip olmak için, binlerce hazır Excel dosyasının yer aldığı ExcelDepo'ya üye olmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerinize sunarız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.