İş Sözleşmesinin Unsurları

İş sözleşmesi, bir kimsenin ücret karşılığında belirli veya belirsiz bir süre için hizmet görmeyi ve iş sahibinin de ona bir ücret vermeyi üstüne aldığı sözleşme türüdür.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bir kararında “iş sözleşmesi, bir kimsenin ücret karşılığında belirli veya belirsiz bir süre için hizmet görmeyi, hizmetini iş sahibinin elinde bulundurmayı ve iş sahibinin de ona bir ücret vermeyi üstüne alması” olarak tanımlanmıştır.

İş sözleşmesinin; “iş, ücret ve bağımlılık” olmak üzere üç temel unsuru vardır. Bağımlılık iş sözleşmesinin belirleyici unsurudur.

İşin, işyerinde veya işverenin gösterdiği yerde yapılması da iş sözleşmesini diğer sözleşmelerden ayırt edici bir unsur olarak kabul edilebilir.

  1. İş Unsuru
  2. Ücret Unsuru
  3. Bağımlılık Unsuru
Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye de aktif çalışan ve emekli işçilerin aylık maaşı hesaplanırken kamu işyerinde bile işçinin DİPLOMASI,MESLEKİ KIDEMİ,MESLEKİ UNVANI ve MEDENİ DURUMU dikkate alınmıyor.Örnek olarak 01/08/1990 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türk Metal Sendikası arasındaki işçi Toplu Sözleşmesine bir göz atın.İşçiye Devlet bile köle ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu