İş Arkadaşına Hakaret Etmenin Cezası

Excel Eğitimleri

İş arkadaşına hakaret etmek haklı nedenle fesih sebebidir !

İşçinin işyerinde iş arkadaşına hakaret etmesi veya sataşması, İş Kanununda çok açık bir şekilde belirtilmiş olan haklı fesih nedenlerinden bir tanesidir. İş Kanunu 25/2-d maddesine göre, “işçinin; işverene veya aile üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, …. , işverene iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih hakkı tanır.”

Maddede işçinin, işverenin diğer işçisine sataşmasını açıkça haklı neden olarak belirtilmiştir. Sataşma olarak tanımlanan davranışlar; tehdit ve hakaret içeren sözler, fiziksel darp olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu konuyla ilgili Yargıtay’ın emsal kararları da mevcuttur. 22. Hukuk Dairesi’nin 18.04.2014 tarihli 2013/175 E. 2014/6440 K. sayılı kararında bu konu tartışılmıştır.

Davacı iş sözleşmesi feshedildiği için kıdem ve ihbar tazminatı, ücreti, yıllık izin alacağı, fazla mesai, hafta tatili ve genel tatil ücreti alacaklarının verilmesini talep etmiştir. Yerel mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatı alacakları talebinin kabulüne, fakat diğer alacakların reddine karar vermiştir.

Söz konusu olayda, şahit ifadeleri ve dosyada mevcut olan savunmalara göre, davacının işyerinde çalışan diğer işçiye hakaret ettiği ve üzerine yürüdüğü anlaşılmıştır. Dolayısıyla Yargıtay, md 25/2-d’ye göre işverene haklı nedenle fesih imkanı tanındığı için yerel mahkemenin kararını bozarak, kıdem ve ihbar isteminin de reddine karar vermiştir.

Sonuç olarak; iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilen işçi, ihbar süresinden yararlanamayacağı gibi kıdem ve ihbar tazminatını da hak etmemiş sayılır.

Bu yazımızda Yargıtay kararlarından bir örnek paylaşarak sizleri bilgilendirmek istedik. Faydalı olması temennisiyle…

 

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu