İlkeşleşen Kullanımı

İlkeşleşen Kullanımı

İlkeşleşen Kullanımı isimli yazıda, Excel’in İLKEŞLEŞEN formülünü kullanarak aranan veri ile ilk olarak eşlecek değerin bulunması öğretilir.

Bu yazımızda, iç içe ÇOKEĞER formülü kullanarak yapabileceğimiz bir işlemi, Excel 2016 ile gelen İLKEŞLEŞEN formülünü kullanarak nasıl yapabileceğimizi anlatacağız.

1A. Örneğin, aşağıdaki gibi bir tablomuz olsun ve iç içe ÇOKEĞER formülü kullanarak sonuca ulaşalım.

İlkeşleşen Kullanımı

Açıklama: A2 hücresi 34-İST değerini içerir. SAĞDAN formülünü kullanarak, A2 hücresindeki değerden (İST) sağdaki 3 karakteri çıkarttık. Sonuç olarak, ÇOKEĞER formülü doğru sonucu (İstanbul) döndürdü. En sağdaki 3 karakter İST, İZM veya ANK’a eşit değilse, ÇOKEĞER formülünün sonucunu soru işareti olarak döndürmesini istedik. Burada kullandığımız DOĞRU yerine, 1 = 1 değerini de kullanabilirsiniz.

1B. Şimdi aynı tablomuzda sonuca ulaşmak için iç içe kullandığımız ÇOKEĞER formülü yerine İLKEŞLEŞEN formülünü kullanalım. Bu formül, iç içe ÇOKEĞER formülünün verdiği sonuca biraz daha kolay ulaşmamızı sağlar.

İlkeşleşen Kullanımı

Açıklama: ilk argüman (bu örnekte SAĞDAN (A2,3)) İST’a eşitse, İLKEŞLEŞEN formülü İstanbu sonucunu döndürür. İZM ise, İzmir, ANK ise Ankara. Eğer eşleşme yoksa son argüman (bu örnekte bir soru işareti) her zaman varsayılan değerdir. Yani girdiğiniz kriterlerden biri olmuyorsa, en son kısma ne gelmesini istiyorsanız yazmanız yeterli olacaktır.

Excel’de çok kullanılmayan, özellikleri tam olarak bilinmeyen bu formüle dair bazı özellikleri anlatmak istedik.

Eklediğimiz yazımızın faydalı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu