İlk ve Son Değerler Nasıl Aranır

İlk ve Son Değerler Nasıl Aranır

İlk ve son değerler nasıl aranır isimli yazı, Excel’de tam ve yaklaşan eşleşme içerecek olan aramaların nasıl yapılacağını öğretmeyi amaçlar.

Excel ile çalışırken en çok ihtiyaç duyduğumuz Excel özelliğinden biri ARAMA’dır. Bu ihtiyacı tespit eden ve buna göre farklı farklı fonksiyonlar üreten Excel Geliştiricileri, kullanıcılarının hayatını inanılmaz bir şekilde kolaylaştırmıştır. Excel’de aramanın ne kadar önemli olduğunu, arama yapmaya yönelik üretilmiş olan Excel Fonksiyonlarından anlayabiliriz.

Excel‘deki arama işlemlerinin kafa karıştırıcı yönlerinden biri, bir veri aralığında yer alan birden fazla eşleşmede ilk veya son eşleşmenin nasıl bulunacağını anlamaktır.

Örneğin, aşağıdaki verilerde “Yeşil” fiyatını bulmak için DÜŞEYARA‘yı kullandığımızı varsayalım. Hangi fiyatı alacağız?

Düşeyara

Tam Eşleşme – İlk Bulunan Değer

Tam eşleşme yaparken, her zaman ilk bulunan değer gelir. Verilerin sıralanıp sıralanmadığı önemli değildir. Aşağıdaki resimde, E3’teki arama değeri “Kırmızı” dır. DÜŞEYARA fonksiyonu, tam eşleşme modunda ilk bulduğu Kırmızı‘nın fiyatını sonuç olarak verir.

=DÜŞEYARA(E3;B3:C9;2;0)

Düşeyara ilk eşleşen

Tam eşleşmeyi zorlamak için DÜŞEYARA‘daki son argümanın 0 (YANLIŞ) olduğuna dikkat edin.

Yaklaşık Eşleşme = Son Bulunan Değer

Yaklaşık bir eşleşme yapıyorsanız ve veriler arama değerine göre sıralanırsa, son eşleşmeyi elde edersiniz. Peki neden? Çünkü yaklaşık bir eşleşme sırasında Excel, arama değerinden daha büyük bir değer bulunana kadar diğer değerleri tarar ve önceki değere geri adım atar.

Aşağıdaki resimde, DÜŞEYARAyaklaşık eşleşme moduna ayarlanmış ve renkler sıralanmıştır. DÜŞEYARA, son “Yeşil” rengin fiyatının sonucunu verir.

=DÜŞEYARA(E3;B3:C9;2;1)

Düşeyara yaklaşık eşleşme

DÜŞEYARA‘daki son argümanın yaklaşık eşleşme için 1 (DOĞRU) olduğuna dikkat edin.

Türkçe – İngilizce olarak Excel Formüllerini en kolay bulacağınız alanımızı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu formüller ile yapılmış hazır Excel dosyalarını ise buradan indirebilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu