İl İlçe Listesi Excel

Excel Eğitimleri

İl İlçe Listesi Excel isimli yazımı, il, ilçe, semt/mahalle, köy ve posta kodlarının yer aldığı Excel dosyası tanıtımı için ekliyorum.

İş hayatının hemen hemen her alanında, Excel ile hazırlanmış olan  İl ve İlçe listelerine ihtiyaç duyulur. En son tarafımla internet üzerinden iletişime geçen bir kişi, oluşturdukları sosyal yardım projesi için bu tür bir dosya aradığını beyan etmişti. Yani bu örneği vermemdeki amaç, konunun önemine vurgu yapmak.

ExcelDepo’ya eklediğim ve aşağıdan linkine erişeceğiniz İl İlçe Excel dosyası, bu ihtiyacın fazlası ile üstesinden gelen özel bir örnektir. Dosya hem sağlayacağı fayda açısından, hem de Excel kullanıcılarına feyz vermesi açısından da oldukça kullanışlıdır. Şimdi bu özel dosya ile ilgili olarak detayları aktarayım.

Sitemizdeki zip dosyasında, bir Excel bir de Access olmak üzere iki ayrı dosya yer almaktadır. Access dosyası verilerin tutulduğu dosya olduğu için muhafaza edilmesi önemlidir. Peki bu çalışmadaki veriler neden Access dosyasında muhafaza edilme gereği duyulmuştur?

Excel, çok fazla gelişmiş özelliklere sahiptir lakin büyük veriler barındırmaya başladıkça kullanıcılara yavaşlama sorunu ve dosyanın kapasitesinin büyüme sorunu yaşatmaktadır. Böyle olunca da, yapılan işlemler için harcanan zaman çok uzun sürelere yayılabilmektedir. Bu nedenle böyle veritabanı olan içeriklerde, verilerimizi Access dosyalarında tutup, ADO Özelliği ile Excel’de listeleme yapmaktayım.

Veriler

Üstte gördüğünüz bir Access tablosu olup, sadece İl İlçe vs verilerini barındırmaktadır.

İl İlçe Listesi Excel

Verilerimizin neden Excel değilde Access dosyasında tutulduğunu açıkladıktan sonra, tanıttığım bu dosyadan da bahsedeyim. Dosyayı açtığınızda öncelikle makroları etkinleştirmeniz gerekir. Makro nedir, nasıl etkinleştirilir bilmiyorsanız, buradaki içeriğe göz atabilirsiniz. Dosyamız açılıp makrolarda etkinleştirildikten sonra, karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Açılış Ekranı

Gördüğünüz gibi dosyamızda otomatik olarak bir Özel Menü oluşturulmuş olup, il ve ilçelerin listeleneceği form buradaki menüden açılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Hızlı Sorgulama butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan UserForm‘un görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Bu aşamadan sonra dilerseniz üstteki kutucukları kullanarak filtreleme yapabilir, dilerseniz Sayfaya Aktar butonuna tıklayarak ya verilerin hepsini ya da filtrelediklerinizi Excel sayfasına aktarabilirsiniz.

Dosyamıza buradan erişebilirsiniz.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu