İhbar Süresi Nedir ve Nasıl Hesaplanır

İhbar Süresi Nedir ve Nasıl Hesaplanır isimli yazı, iş hayatında önemli yer tutan ihbar öneline dair bilgiler vermek amacıyla hazırlanmıştır.

İhbar Süresi Nedir ve Nasıl Hesaplanır

Bir iş yerinde çalışan işçinin, işten ayrılmak istediğini bildirmesi ya da işveren tarafından bir işçinin işten çıkarılması zorunluluğu kapsamında kullanılması gereken zaman dilimine ihbar süresi denir. İhbar süreleri, 4857 sayılı İş Kanunu madde 17. maddesinde hüküm altına alınmış olup, 4 ayrı kriterde belirlenmiştir. Bu kriterler şu şekildedir:

  • Hizmet Süresi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin: 2 Hafta (14 gün)
  • Hizmet Süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 4 Hafta (28 gün)
  • Hizmet Süresi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 6 Hafta (42 gün)
  • Hizmet Süresi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin: 8 Hafta (56 gün)

Yasa süreleri hafta olarak belirlediği için, sürenin başlamasına müteakip bir işgünü kavramından bahsedilemez. Yani çıkış bildiriminin karşı tarafa yazılı olarak yapılmasından sonra geçen 14 gün (Hafta tatilleri dahil) sonunda çıkış gerçekleşmiş olmalıdır. Buradaki 14 gün ilk madde için baz alınmıştır. Çalışanın ihbar süresi kaç günse, 14 gün yerine o gün sayısı gelmelidir.

İşçinin, gerek kendi talebi ile gerekse işverenin talebi ile ihbar süresi kullanma sürecine girmişse, 4857 sayılı iş kanununun, 27. maddesi kapsamında günlük 2 saatlik yeni iş arama izni hakkı vardır. Bu süre çalışma saatleri ve günleri içerisinden kullandırılmak zorundadır. Eğer işçi yeni işe arama izninde çalıştırılırsa, bu sürelere ilişkin ücretin %100 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Eğer işten ayrılmak isteyen taraf işçi ise, yeni iş arama izninden feragat edip, ihbar süresini erken tamamlama talebinde bulunabilir.

Çıkış talebinin geldiği tarafça üstteki sürelere riayet edilmezse, sürelere ilişkin çalışılması gereken günlerin ücret olarak karşı tarafa ödenmesi gerekir. Bu ücrete İhbar Tazminatı denilmektedir. İhbar Tazminatı ihbar sürelerinin tamamını kapsayacağı gibi, bir kısmını da kapsayabilir. Bu tamamen işçi ile işveren arasındaki iş ilişkisinin gidişatına göre şekillenebilmektedir. Yani işçi 8 haftalık ihbar süresinin 4 haftasını çalışarak ve günlük 2 saatlik yeni iş arama iznini kullanarak tamamlayıp, sonraki 4 haftasının tazminatını ödemek suretiyle tamamlayabilir.

İhbar süreleri net olarak belirlenmişken, özellikle yeni iş arama izninin kullanılmasına bağlı olarak bitiş ve çıkış sürelerinde oldukça karmaşalar yaşanabilmektedir. Bu gibi karmaşaların önüne geçmek için hazırlamış olduğumuz İstifa Sonrası İhbar Süresi Hesaplama isimli Excel Dosyamızı incelemenizi tavsiye ederim.

İhbar Süreleri, tazminatları gibi sorularınız olması halinde, yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu