Excel Yinelenenleri Kaldır

Excel Yinelenenleri Kaldır isimli bu yazı, ExcelDepo’ya eklenen DOSYA tanıtımını yapmak amacıyla eklenmiştir.

İlgili DOSYA incelemesi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Buradan İncele

Faydalı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Excel Yinelenenleri Kaldır isimli dosyamızda, farklı bir örnekler bir veri aralığında yinelenen değerin olup olmadığını nasıl bulacağınız öğretililir.

Veri Tablosu

Şimdi üstte göreceğiniz gibi çok basit bir veri tablomuz var. Bu tabloda aynı değerden iki tane yer almakta. Yani veri aralığımızda yinelenen değer var. Öncelikle yinelenen değer kontrolü yapıp, fazlalıkları teke indirmek istiyorsanız, yinelenen değerin olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır.

Bunun için örnek dosyamızda, alttaki özellikle listesinde kullandığmız özellikler ile yinelenen değer olup olmadığını kontrol ettik.

Yinelenen Değer Var

Excel formülü kullanılarak yapılan bu kontrole, Koşullu Biçimlendirme ile arka plan rengini de otomatik yapacak şekilde ilave bir özellik koyduk. Eğer Yinelenen değer yoksa da, aşağıdaki gibi görüntü olacaktır.

Yinelenen Değer Yok

Veri tablonuzda yinelenen değer varsa, verilerin olduğu sütunu aşağı doğru seçerek, Şerit Menü -> Veri -> Yinelenenleri Kaldır simgesine tıklıyoruz ve aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

Yinelenenleri kaldır

Üstteki resme dikkat ederseniz, Liste başlığının da seçili olarak geldiği alan, otomatik olarak başlık haline geldi. Tamam butonuna bastıktan sonra, alacağımız sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Yinelenen değerler

Resme dikkat ederseniz, otomatik olarak 30 olan ikinci değer silindi ve altında kalan tüm değerler bir yukarı kaydırıldı.

Biraz makale tadında olan ve içinde güzel bir formülü barındıran dosyamızın faydalı olmasını temenni ederim.

Detaylı olarak buradan incele

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu