Excel VBA Kod Arşivi isimli yazı, Excel‘in pek bilinmeyen ama çalışma sürelerinizi oldukça kısaltan Excel Makrolarının kuıllanımına dair bilgiler içerir.

Bana göre Excel, Microsoft’un insanlığa yaptığı en büyük iyiliğin adıdır. 2000’li yılların başından bu yana yoğun bir şekilde kullandığım bu program ile iş hayatımda zamandan tasarruf etmişimdir. Excel’i Excel yapan hususlardan biri de, Makrolardır. Eğer Excel Makrolarını bilirseniz bu sizi her zaman bir adım öne çıkartır. Makrolar Excel kullananlar için özel bir uygulamadır.

Peki nedir bu makro? Excel hepimizin bildiği üzere Şerit Menü, Satır ve Sütunlardan oluşan bir alan ve Alt Bilgi Çubuğu şeklinde üç alandan oluşur. Ön yüz diyebileceğimiz bu alanda yapılacaklar inanılmaz sayıda fazladır.

Formüller, Koşullu Biçimlendirmeler, Veri Doğrulamalar, Grafikler, Yazı Biçimleri, Kenarlıklar vs aklınıza gelen bir sürü özellik bu ön yüzde yapılır. Lakin bir de Excel’in ne yazık ki çoğu kullanıcının henüz keşfetmediği bir de arka yüzü bulunmaktadır. Alt + F11 kısayolunu kullanarak erişeceğiniz bu arka yüz ise, derinliği inanılmaz olan bir alandır. Visual Basic dilinin Excel’e uyarlanması ile ortaya çıkan bu alanda yazılacak olan kodların bir sınırı bulunmaz.

Excel VBA Kod Arşivi

Bu alanı ilk kez keşfedenler için en iyi öğrenme yöntemi “Makro Kaydet” özelliğidir. Bu özellik ile Excel’in ön yüzünde yaptığınız işlemler, bir ses kaydı misali kod olarak kaydedilir ve sizin incelemnize olanak sağlar. Linklediğim yazıyı mutlaka incelemenizi öneririm.

Şimdi yazımızın eklenme sebeni olan Excel VBA Kod Arşivi nedir biraz bundan bahsedelim. Yıllardır kullandığımı ve tam olarak kim tarafından hazırlandığını bilmediğim bu güzel Excel dosyasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

En alttaki butondan direk indirebileceğiniz bu Excel dosyasında, tam 2533 adet hazır Excel Makrosu bulunmaktadır. Kolayca filtreleme yaparak, yapmak istediğiniz işleme ait VBA Koduna kolayca bu dosyadan ulaşabilirsiniz. Kodları inceleyip, bu işe meraklıysanız kolayca geliştirebilir, kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz.

Excel VBA Kod Arşivi dosyasını inderenlere faydalı olmasını temenni eder, dosyayı hazırlayan Excel meraklısına teşekkür ederim. Gerçekten faydalı bir iş çıkarmış.

https://www.exceldosyalari.com/excel-kod-arsivi linkinde bulunan arşivde çok daha fazla makro kodu bulunmaktadır.