Excel Pdf Çevirme isimli bu yazımızda, Excel dosyalarınızı kolayca PDF biçimine nasıl dönüştürüleceğini anlatacağım.

Excel her türlü tasarım, yazı, form, program, veritabanı gibi birden fazla özelliği birarada barındıran, eşsiz nitelikte kodlanmış bir Microsoft Office yazılımıdır.

Örnek olarak elimde bulunan bir Kişisel Aylık Bütçe şablonum var.

Bu şablona

  • Tahmini aylık gelirlerimi (kalem bazlı)
  • Fiilili aylık gelirlerimi (kalem bazlı)
  • Kategori bazlı olarakta geerçekleştirdiğim harcamaları

yazmaktayım. Şablonun Excel dosyasındaki halinin görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Aylık Kişisel Bütçe Excel Şablonu

Üst resimde de görüldüğü üzere bu şablon bir Excel dosyası. Gayet muntazam ve modern bir şekilde tasarlanmış bir görüntüye sahip.

Bu şablonu bir başkasıyla paylaşmak istiyorsunuz ama sadece önemli olan harcamalara ait detaylar. Yani paylaşım amacı Excel dosyası değil, harcamalarınızın görünmesi. Bunun için renkli bir çıktı ilk akla gelen çözümdür. Lakin çıktıyı elden iletme şansınız olmadığı zaman, pdf biçimine dönüştürüp, e-posta ile göndermek en bilinen çözümdür.

Peki bu Excel dosyasını en kolay pdf biçimine nasıl dönüştürürüz?

Bunun en kolay yöntemi, Excel ekranı açıkken, F12 tuşuna basmanız ve ekrana gelecek olan Farklı Kaydet penceresindeki Kayıt Türü alanından PDF seçeneğini seçmeniz.

Excel to PDF

Bu işlemi yaptıktan sonra, PDF biçiminde kaydedeceğiniz dosyaya gerekli isim verme, hangi klasöre kaydedilecekse yerini seçme vs adımlarını yerine getirip, Farklı Kaydet penceresindeki Kaydet tuşuna basıyoruz. Bu aşamadan sonra bilgisayarınızda Adobe Reader programı yüklüyse PDF biçimindeki dosyanız otomatik olarak açılacaktır.

Excel Pdf Çevirme

Üstte gördüğünüz ekran görüntüsü, Excel dosyasının PDF biçimindeki haline aittir. Gördüğünüz gibi herhangi ikinci bir yazılıma gerek kalmadan dosyamızı Excel PDF Çevirme işlemini kolayca yaptık.

Eğer kullandığınız Excel versiyonu PDF biçiminde kaydetme özelliğini destekliyorsa, özellikle gizlilik anlamında asla ikinci yazılımlara belge yüklemenizi önermem. Bu yükleme işlemini yaptığınız anda artık belgeniz yüklediğiniz site, yazılım vs’nin eline geçmiş demektir.

Böyle kolay ve güvenli bir yöntem ile kolayca sizlerde çevirme işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Excel Pdf Çevirme

Tam tersi durumda, PDF belgelerinizi Excel ile açmak isterseniz, buradaki linkte yer alan içeriği incelemenizi öneririm.

Excel bu konuda da hayatımızı kolaylaştırmaktadır 🙂

Yazımın okuyanlara faydalı olmasını temenni ederim.