Excel ile Yaş Hesaplama

Excel ile Yaş Hesaplama isimli bu yazıyı, Excel ile nasıl kolayca yaş hesaplaması yapabilmeyi öğretebilmek amacıyla hazırlamış bulunmaktayım.

Excel ile Yaş Hesaplama

Excel’de yaş hesaplamak oldukça kolaydır. Bunun için bir kaç Excel formülünü bilmek yeterli olacaktır. Şimdi hesaplama için adım adım ilerleyelim.

Hesaplama yapabilmek için bize iki kriter gerekmektedir.

  • Doğum Tarihi
  • Baz Alınacak Tarih

Excel’in A1 hücresine: Doğum Tarihi, B1 hücresine: 23.07.1978 yazıyorum.

A2 hücresine: Baz Alınacak Tarih, B2 hücresine ise =BUGÜN() yazıyorum.

Bu 4 veri girişi, yaş hesaplama yapmam için gerekli olan kriterler ve başlıklar içindi. Şimdi artık geriye kalan, yaşımı bulabilmek için gerekli olan Excel Formülünü yazmak…

Yaş hesabı için Excel’de çok fazla formül yazabilirsiniz. Ben sizler için iki ayrı yöntem belirledim.

Tamsayı Formülü ile Hesap

TAMSAYI formülü ile yapılacak olan formülümüz aşağıdaki gibi olacaktır:

=TAMSAYI((B2-B1) / 365,25 )

Üstteki formülü Excel’in herhangi bir hücresine yazdığınızda, sonuç olarak benim şu andaki yaşım olan 42’yi döndürecektir.

Gördüğünüz üzere oldukça basit bir bir formül.  Formülümüzün işlevi, Baz Alınacak Tarihten, Doğum Tarihini çıkarmak ve 365,25’e bölmek. 365,25’e bölme sebebimiz, 4 yılda bir devrik hesaplamayı kolayca yapabilmesi içindir.

Eğer, Yıl, Ay ve Gün Formülleri ile Hesap

İkinci yöntemimiz ise EĞER, YIL, AY ve GÜN formüllerini birlikte kullanacağımız içe içe bir formül şeklinde olacaktır:

=YIL(B2)-YIL(B1)-EĞER(AY(B2)>AY(B1);0;
EĞER(AY(B2)<AY(B1);1;
EĞER(GÜN(B2)<GÜN(B1);1)))

Üstteki formülüde Excel’in herhangi bir hücresine yazdığınızda, sonuç olarak benim şu andaki yaşım olan 42’yi döndürecektir.

Buradaki formül, ilk formülümüze göre bir tık daha karışık bir yapıda olup özetinde aslında yine, Baz Alınacak Tarihten Doğum Tarihini çıkarma işlevi görmektedir. Burada çıkarma işlemlerinin doğru yapılabilmesi için, EĞER formülü ile iki AY ve GÜN değerlerinin birbirinden büyük olup olmadıkları kontrol edilmiştir.

Excel ile Yaş Hesaplama Sonuç

Hayatın her alanındaki hesaplamalar için muhteşem bir program olan Excel, Yaş Hesaplaması yapmak içinde bizlere en kolay ve doğru yöntemi sunmaktadır.

Burada kullandığım iki farklı yöntem ile sadece yaşlarınızın hesabı değil, bir çok farklı iki tarih hesaplaması da yapabilirsiniz. İşyerindeki kıdemi hesaplama mesela İnsan Kaynakları çalışanları için ilk aklıma gelen farklı bir örnek olacaktır.

Umarım bu kısa yazı, bir şekilde linkimize ulaşıp okuma zahmetinde bulunanlara fayda sağlamıştır. Eğer yazımdan faydalandıysanız, yorum kısmına bir kaç kelam bırakmanızdan memnun olacağımı bilmenizi isterim.

Üstte bahsettiğim örneğide, aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi bırakarak, bıraktığınız e-posta adresine gelmek suretiyle indirebilirsiniz.

Dosyaları ÜCRETSİZ indirmek için adınızı ve e-postanızı tamamlayın.
Buraya yazacağınız e-posta adresiniz, web sitemizin e-posta abonelik formuna otomatik olarak eklenecektir.

Ücretsiz Excel dosyalarımızı indirmek için bu kuralımızı kabul etmeniz gerekir.

Dilediğiniz zaman e-posta bültenimizden ayrılabilirsiniz. Lakin tekrardan farklı bir dosyamızı indirmek isterseniz, bu sefer aynı e-posta adresinin kullanılamayacağını bilmeniz gerekir.
Şartlar ve Koşulları Kabul Ediyorum
İndirme bağlantısını e-posta adresime gönder

Mail ile uğraşmak istemiyorsanız, buraya tıklayarak hazır halini de ExcelDepomuzdan indirebilirsiniz.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu