Excel Döngüsel Başvuru

Excel Döngüsel Başvuru

Bu yazımızda Excel Döngüsel Başvuru ve karşınıza çıkan döngüsel başvuru hatasının üstesinden nasıl kolayca geleceğinizi anlatacağız. Döngüsel başvuru, genelde Excel formüllerinde karşımıza çıkan bir hata olarak düşünülebilir. Hatanın çıkma ihtimalinin en sık görüleceği alan referans hücreye atanabilecek bir formül olmasıdır. Resimle anlatacak olursak;

Excel Döngüsel Başvuru

Üst resimde görüleceği üzere, A3 hücresine A1 ve A2 hücrelerinin toplamını almak için yazacağımız toplama formülüne A3 hücresini eklediğimizde, karşımıza aşağıdaki gibi uyarı çıkacaktır.

Döngüsel Başvuru Hatası

Döngüsel başvuru hatası aldığımızda alacağımız sayfa görüntüsü ise şu şekilde olacaktır.

Döngüsel Başvuru Sonuç

Peki bu gibi durumlarda yapmamız gereken nedir?

Eğer yaptığınız işlem hatalıysa, yani yanlışlıkla formül yazacağınız hücreyi de formülünüze katmışsanız, düzeltme yapmanız yeterli olacaktır.
Ama gerçekten toplamını almasını istediğiniz hücreye de formülü atamanız gerekiyorsa, bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

1- Excel Şerit Menü -> Dosya -> Seçenekler tıklıyoruz.
2- Açılan pencerede Formüller sekmesini tıkladıktan sonra, Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir kısmındaki alanı işaretliyoruz.

Seçenekler

3- Tamam dedikten sonra oluşacak görüntümüz şu şekilde olacaktır.

Sonuç

A3 hücresinde bir değer olmamasına rağmen sonucun 30.000 olmasının sebebi nedir?
Burada dikkat etmemiz gereken husus, En fazla yineleme sayısının üst resimde görüldüğü üzere 10.000 olarak işaretlenmesidir.
A3 hücresinde bir değer olmadığı için 3 olan toplamı 10.000 kez yineleyerek sonucu 30.000 de sonlandırıp vermiştir.

Mantığını anlatmak, karşınıza çıktığında nasıl çözmeniz gerektiğinin bilgisini iletmek ve Maaş Hesaplama dosyalarımızda kullandığımız yazımızın yararlı olmasını temenni ederiz.

Faydalı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu