Dikkat Rapor Alıp İşinizden Olmayın

Dikkat Rapor Alıp İşinizden Olmayın başlıklı yazımda, gerçek ya da sahte alınan raporların kullanıldığı esnadaki davranışlar hakkında bilgiler ve uyarılar vermek istiyorum.

Dikkat Rapor Alıp İşinizden Olmayın

1997 yılından bu yana Personel ve Özlük İşleri üzerine çalışmaktayım ve çalıştığım tüm şirketler mavi yakalıların ağırlıkta olduğu işyerleri. 22 yıl boyunca işvereni en zor durumda bırakan davranışların başında da alınan raporlar gelmektedir. Gerçekten hastalığa bağlıda olsa, sahtede olsa alınan bu raporlar işgücü kaybı yaşattığı için üretimin normal seyrine olumsuz katkıda bulunmaktadır. İşverenler tarafından da her zaman İnsan Kaynakları departmanlarından bu oranların düşürülmesine yönelik aksiyonlar almaları, plan yapmaları beklenmektedir. Her ne kadar üzerinde çalışılsa da, bu oranları düşürmek gerçekten çok zordur. Nasıl düşürüleceğine dair tüyoları başka bir yazımda takipçilerimiz ile paylaşacağım. Bu yazı gerçek ya da sahte de olsa alınan raporun olduğu dönemdeki davranışlara yönelik olacaktır.

Yargıtay Ne Düşünüyor?

Bu yazıyı hazırlamama neden olan ve aşağıda özetini göreceğiniz Yargıtay Kararını aşağıya kopyalıyorum.

Somut olayda; Davacı işçinin raporlu olduğu 21.8.2007 tarihinde başka bir işyerinde çalıştığı sabittir. Bu durum işçinin doğruluk ve bağlılık yükümlülüğüne aykırılık teşkil eder. Davacının iş sözleşmesi davalı işveren tarafından haklı olarak feshedilmiştir. Davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2008/42769 Karar No. 2010/38188 Tarihi: 16.12.2010

Bu Karar Nelere Sebep Olabilir?

Yargıtay’ın üstte göreceğiniz kararını, sadece raporluyken bir başka işyerinde çalışmakla sınırlı olacağını düşünmek büyük bir yanlışlığa düşmek olacaktır. Rapor, resmi tabirle bilinen adıyla İş Görememezlik hali, çalışanın iş edinimini yerine getirememesini ifade eder. Dolayısıyla, bu dönemde yapılabilecek her türlü davranışlar (başka işyerinde çalışmak, tatile çıkmak, halı sahada maç yapmak vs) çalışan için iş akdinin haklı nedenle feshine kadar gidebilecek sürece sebep olabilecektir.

Kısa ve elimden geldiğince net kelimelerle yazıya döktüğüm, iş hayatının en sıkıntılı gerçeği olan rapor olayıyla ilgili olarak diyeceğim son cümle:
Dikkat Rapor Alıp işinizden Olmayın olacaktır.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu