Cuma Namazı Yerine Kahvehaneye Giden İşçi

Cuma Namazı Yerine Kahvehaneye Giden İşçi isimli yazı, işyerinden namaz izni alıp, okeye gidilmesi durumunda neyle karşılaşılacağına dair bilgi vermektedir.

Söz konusu olayda cuma namazı için servis imkanı sağlanan bir şirkette, personelin servisten indikten sonra cuma namazı yerine kahvehaneye gittiğinin anlaşılması üzerine iş sözleşmesi feshedildi. Bunun üzerine işçi haksız yere işten çıkarıldığını düşünerek dava yoluna başvurdu.

Davalı işveren, davacı işçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini belirterek, gerekçe olarak; işçinin daha önce de dikkatsiz ve özensiz çalıştığını ve şirketi zarara uğrattığını, fakat buna rağmen sadece ihtar verildiğini, fesih tarihinde ise servisten indikten sonra kahvehaneye gittiğini ve bu durumun şahitler huzurunda tutanak altına alındığını, bu sırada ise işyerinin faaliyetine devam ettiğini belirtti. Ayrıca işçinin bu davranışını doğruluk ve bağlılığa aykırı olarak değerlendiren işveren, güveninin kötüye kullanıldığını öne sürdü.

Yerel mahkeme karar olarak; iş ilişkisinin temelden çökmediğine, işçiye sözlü uyarı yapılarak iş sözleşmesinin devam edebileceğine hüküm verdi. Bu karar üzerine davalı işveren Yargıtay’da temyiz yoluna başvurdu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi; yapılan incelemeler neticesinde, kahvehaneye gidildiğinin açıkça ortada olduğuna, taraflar arasındaki güven ilişkisinin sarsıldığına, bu durumda iş ilişkisinin devam ettirilemeyeceğine ve feshin geçerli olduğuna karar verdi.

Detaylı incelemek isteyenler için karar ile ilgili bilgileri aşağıya bırakıyoruz.

Esas No: 2014/8250
Karar No: 2014/22224
K. Tarihi: 30.6.2014

Daha farklı Yargıtay kararları için buraya tıklayabilirsiniz.

Cuma Namazı Yerine Kahvehaneye Giden İşçi gibi davranışta bulunmadan önce, bu kararı iyi analiz etmek faydalı olacaktır.

Konuya ya da iş hayatı ile ilgili farklı konulara dair sorularınız olursa, yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Cuma Namazı Yerine Kahvehaneye Giden İşçi başlıklı yazınızda “Daha farklı Yargıtay kararları için buraya tıklayabilirsiniz.” cümlesindeki link calışmamaktadır,bilginize sunarım.

  1. Uyarınız için teşekkürler.
   Herhangi bir link yok aslında.
   SEO uyumluluğu açısından bir olay, linki yanlış vermişim.

   İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu