İş Hayatı

Cuma Biten Genel Tatil Sonrası Cumartesi

Cuma Biten Genel Tatil Sonrası Cumartesi isimli yazımızda, bir genel tatilin Cuma günü bitmesi halinde, Cumartesi günü yapılacak olan çalışmanın durumu ile ilgili bilgiler verilecektir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2/D maddesinde: “Bu Kanunda belirtilen ulusal bayram ve genel tatil günleri Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.” hükmü yer almaktadır. Bu maddenin temel amacı ilgili dönemde Cumartesi günü saat 13’e kadar çalışma yapılmasıdır.

Kanun koyucu, bu çalışmayı öngörerek, koruyucu bir hüküm getirmiştir. Dolayısıyla Yargıtay emsal kararında “Bütün bu yasal düzenlemeler karşısında son günü Cumaya gelen genel tatil gününü takip eden Cumartesi gününün de genel tatil günü olarak kabul edilmesi mümkün olmayacağından…” ifadesine yer vererek söz konusu Cumartesi gününü normal çalışma günü olarak kabul etmiştir.

Bu duruma bağlı olarak 2020 yılı için örnek vermemiz gerekirse; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 2020 yılında Cuma gününe denk geldiği için Cumartesi gününün tatil olması kabul görmeyecektir. İlgili kanuna, 1 Mayıs ve 15 Temmuz tarihleri eklenmiş olmasına rağmen, Cumartesi gününün sanki 13:00’e kadar çalışılıyor gibi düşünülüp, bu kısmın düzeltilmemesi, hafta tatili Pazar günüdür ibaresinin kaldırılmaması (iş kanunu ile çelişki) kanunlarımızın durumunun özetidir.

Hafta Tatili ve Genel Tatil ile uyumlu olarak izin takibi yapmanız için hazırlanmış olan izin takip programına ihtiyacınız olursa, buradaki linkten inceleyebilirsiniz. Cuma Biten Genel Tatil Sonrası Cumartesi isimli yazımızın yararlı ve bilgilendirici nitelikte olması temennisiyle.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde gezinti yapabilmek ve hazır Excel dosyalarımızı indirebilmek için reklam engelleyicinizi kapatmanız gerekmektedir.