Çalışma Kitabı

Çalışma Kitabı isimli bu yazı, Excel’in çalışma mantığının en temel hali hakkında bilgiler vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Excel dosyaları için kullanılan başka bir isimdir. Eğer Excel’i başlat menüsünden açarsanız, yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için Boş çalışma kitabını tıklatın.

Çalışma Kitabı – Mevcut çalışma kitaplarını açmak

Geçmişte oluşturduğunuz bir Excel dosyasını açmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde, Aç’a tıklayın.

2. Açılan pencerenin sağ tarafında, son kullanılan çalışma kitaplarınızın bir listesini göreceksiniz. Eğer açmak istediğiniz kitap listede varsa buradan da hızlıca açabilirsiniz.

Çalışma Kitabı

3. Eğer açmak istediğiniz çalışma kitabınız listede yoksa, açmak istediğiniz çalışma kitabını bulmak için ekranın en alt kısmında bulunan Gözat’a tıklayın.

Çalışma kitabını kapatmak

Bir kitabı (ve Excel’i) kapatmak için, sağ üstteki X işaretini tıklayın. Eğer ekranınızda birden çok çalışma kitabınız açıksa, sağ üst X’e tıklatıldığında etkin çalışma kitabını kapatır.

wb4

Yeni bir çalışma kitabı oluşturmak

Yeni bir dosya oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde Yeni’yi tıklatın.

2. Boş çalışma kitabını tıklayın.

Çalışma Kitabı

Başlangıç ekranını kapatma

Excel’i her başlattığınızda, son kullanılan Excel dosyalarını ve şablonlarını listeleyen bir başlangıç ekranı göreceksiniz. Eğer bu ekranı görmeden direk boş bir şekilde Excel’in açılmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde, Seçenekler’e tıklayın.

2. Genel sekmesinin sağ en alt kısmında bulunan “Bu uygulama başladığında Başlangıç ekranını göster” seçeneğinin yanındaki işaretini kaldırın.

Çalışma Kitabı

3. Tamam’ı tıklayın.

Buradan İncele

Faydalı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu