Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme isimli bu yazı, ExcelDepo’ya eklenen DOSYA tanıtımını yapmak amacıyla eklenmiştir.

Dosyamızı, tarafıma Linkedin üzerinden gelen bir soru üzerine ExcelDestek forumumuzun kurucusu, ayağa kaldırıcısı olan kıymetli üstadı Ömer ağabeyimiz tarafından hazırlandı ve ExcelDepo’ya eklendi.

Buradaki amaç, elimizde bulunan toplam bir sayının, gün ve tatil bazlı olarak parçalara ayırma.

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Üstte ekran görüntüsünü göreceğiniz ve muhtemelen bir bakışta muhteviyatını anlayacağınız dosyamızı incelemek için, aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Buradan İncele

Faydalı olması temennisiyle.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme isimli bu dosyamız, belirli kriterlere göre bir sayıyı gün bazlı olarak parçalara bölme işlemini gerçekleştirir.

Tarafımıza iletilen bir soruya bağlı olarak oluşturduğumuz dosyamızın, yine çok faydalı bir örnek olacağını düşünüyorum.

Soruda, elinde bulunan toplam mesai süresinin belirli kriter bazında günlere otomatik olarak nasıl dağıtılacağı istenilmekteydi. Buradan yola çıkarak, aşağıdaki özellikler listesinde yer alan formüller birlikte kullanılarak çözüm oluşturulmuştur.

Kriter Tablosu

Öncelikle üstte görüldüğü gibi bir kriter tablomuz var.

SÜRE, HEDEF alanındaki rakamın, maksimum olarak parçalanmak istediği gün bazlı rakamı ifade eder.
HEDEF toplam rakamı, HT ise, günlere bölünme işlemi yapılırken, tatil günlerinin Cumartesi + Pazar mı yoksa sadece Pazar mı olacağını..

Bu tabloda kriterler belirlendikten sonra, dosyamızda HEDEF olarak görülen 50 rakamını aşağıdaki gibi parçalara ayırmıştır.

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Üstteki resmi incelersek, HT olarak hem Cumartesi hem de Pazar günleri seçildiğinden dolayı, o günlere bir parçalama yapılmamıştır. Lakin resme dikkatli bakarsanız, ilk sıradaki günlerin ve 30.08.2020 tarihinin kırmızı renkle yazıldığını göreceksiniz. Bunun sebebi ise, o günlerin resmi tatile denk gelmesi. Bu alanda Koşullu Biçimlendirme ile resmi tatillere denk gelen günlerin renkleri farklılaştırılmıştır.

Tatil Tablosu

Dosyayı açtığınızda, üstte ekran görüntüsünü gördüğünüz RT isimli sayfayı seçip, resmi tatillerinizi tanımlamanız gerekir. Bu işlemin kolay olması adına, Ad Tanımla özelliği ile bir TATİL tablosu oluşturulmuştur. Tatil tablosunun aralığını genişletmek için, Şerit Menü -> Formüller sekmesinden Ad Yöneticisi simgesini tıklayıp, aşağıdaki gibi göreceğiniz alandaki referans aralığını genişletmek yeterlidir.

Ad Tanımla

Faydalanmanız temennisiyle.

Detaylı olarak buradan incele

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu