Ayasofya Camii Resimleri

Excel Eğitimleri

Bu yazımızda, 1935 yılında müzeye çevrilen ve geçtiğimiz günlerde tekrardan cami olan Ayasofya Camii Resimleri yer almaktadır.

Ayasofya Camii Hakkında Kısa Bilgiler

Ayasofya ya da resmî adıyla Ayasofya-i Kebir Camii, eskiden Azize Sofya Kilisesi, İstanbul’da bir cami, eski bazilika ve eski müzedir. Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul adresinden yer almaktadır.

İlk olarak Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedralidir. 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

O tarihten bu yana müslümanlar için manevi değeri çok büyük olan Ayasofya, cami olarak ibadete açık tutulmuştur. 1935 yılından 2020 yılına kadar müze olarak hizmet vermiştir. 2020 yılında cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tekrar cami statüsü kazanmıştır. Ayasofya, mimari bakımdan merkezî planı birleştiren kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

Uzun yıllardır gerek ülkemiz gerekse başka ülkelerinin arşivlerinden, web sitelerinden araştırıp edindiğim kolleksiyonumda yüzbinlerce tarihi içerik bulunmaktadır. Ben de bu içerikte sizlere belkide daha önce hiç görmediğiniz Ayasofya Camii Resimleri paylaşmak istedim. Tam 204 adet Ayasofya Camii içeriğinden oluşan galeriyi inceleyebilirsiniz, dilediğiniz şekilde, dilediğiniz platformda paylaşabilirsiniz. Web sitemin linkini de işin içine katmanız beni çok sevindirir ama katmazsanız da hiç bir sıkıntı olmaz :)

Umarım resimleri beğenirsiniz.

Ayasofya Camii Resimleri Galerisi

Tarihte Ayasofya’ya Yapılan Saldırılar

Bugün Ayasofya’nın camiye dönüştürülmüş olması, özellikle Yunan ve Ruslar olmak üzere çoğu yabancı ülkelerde tepki toplamıştır. Lakin, tarih incelendiğinde, dünya mirasının en büyük temsilcilerinden olan bu yapıyı, en güzel muhafaza eden, en iyi bir şekilde günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Türkler olduğu görülür. Ceddimiz İstanbul’e fethettikten sonra Ayasofya’ya gereken değeri vermiş, güçlendirmiş ve günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Lakin Bizans döneminde aynı şeylerden bahsetmek pek mümkün değildir. Özellikle Haçlı Seferlerinde çoğu zaman hem İstanbul hem de Ayasofya barbar haçlı askerleri tarafından yağma edilmekten kurtulamamıştır.

Excel Eğitimleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu